در حال بارگذاری ...
 • فاطیما پاشای کارگردان نمایش «وگی و پگی»:

  مراقب باشیم سلیقه مخاطب کودک به سوی هجویات نرود

  گفتگو با فاطیا پاشای کارگردان نمایش «وگی و پگی» که به تازگی در تالار فخرالدین اسعد گرگانی به صحنه رفت.

  فاطیما پاشای متولد 1364 فارغ التحصیل کارگردانی نمایش است که فعالیت هنری خود را از 1375 آغاز و تاکنون در بالغ بر 20 نمایش نقش آفرینی کرده است و اولین تجربه خود در مقام کارگردانی را با نمایش کودک «وگی و پگی» آغاز کرده است.

  فاطیما پاشای در گفتگو با درگاه تئاتر گلستان، علت انتخاب این نمایشنامه را این چنین بیان کرد که «وگی و پگی» متنی آموزشی تربیتی در قالب بیان کودکانه در راستای حفاظت از محیط زیست بوده،از آنجا که ما در استانی زندگی می‌کنیم که از تنوع اقلیمی واشکال گوناگون طبیعت (کوه،جنگل،دریا،صحرا و...) برخوردار است ، این موضوع از دغدغه های شخصی من بوده و همیشه از بی نظمی ها و رعایت نکردن نظافت در جنگل‌های اطراف و حتی در محیط شهر گرگان رنج برده ام و دوست داشتم با زبان نمایش با کودکان در این رابطه ارتباط برقرار کنم به امید اینکه تاثیری بر آنها گذاشته و در آینده شاهد طبیعتی پاک و تمیز در این استان و تمام شهرها باشیم.

  او افزود: از انتخاب این نمایشنامه راضی هستم چرا که موضوع تازه ای را بیان کرده که زمان زیادیست به آن پرداخته نشده است.متاسفانه نمایش‌های کودکی که در این شهر به روی صحنه می‌روند اغلب برداشت‌های ضعیف و سطحی از قصه های تکراری و قدیمی است که گاها بی مضمون و خالی از ارزش محتوایی و صرفا برای خنداندن کودکان تولید و اجرا می‌شوند که به هجو و لودگی کشیده می‌شوند، از این جهت خوشحالم که نمایشنامه ساده و روانی را انتخاب کرده ام که به قلم زیبا و توانای راحیل سادات کریمی کاملا شفاف ، آموزشی و مفرح بیان شده است.

  پاشای در ادامه گفتگو با ایران تئاتر  اشاره کرد  که مخاطبان «وگی و پگی» با رضایت از سالن خارج می شدند و بسیاری از آنها چندین شب به تماشای این نمایش نشسته اند 

  و افزودبرخی از تماشاچیان به ما می‌گفتند دیدن چنین نمایشی برایمان تازگی داشته و امیدواریم همه نمایشهای کودک به این سمت و سو برود.مادر و دختری در سالن داشتیم که از 7 اجرا 6 اجرا را به تماشا نشسته اند. اما متاسفانه به علت اجرای نمایش در فصل تابستان و برخورد دو اجرا به تعطیلات آخر هفته تماشاگران خود را در شبهای آخر از دست دادیم و شاهد صندلیهای خالی زیادی در آن دو شب بودی و مطمئن هستم اگر این نمایش در فصل مدارس اجرا می‌شد نیاز به تمدید اجراها هم داشتیم.

  کارگردان نمایش «وگی و پگی» اعلام کرد پرونده این نمایش با این اجرا بسته نشد و برای اجرا در شهرستانها و اجرای دوباره آن در گرگان برنامه داریم.

   پاشای در خصوص برنامه های آینده اش گفت:  با این اجرا با سلیقه مخاطب بیشتر آشنا و نزدیک شده ام و در حال حاضر به نمایش کودک با ساختار جدیدی که در ذهن دارم فکر می‌کنم.

  او در پایان گفت:  از خداوند می خواهم اول وجدان کاری را به من عطا کند سپس پشتیبانی از کارهایم و امیدوارم همیشه کارگردان نمایش‌های کودکی باشم که آموزش و فرهنگ کودکان شهرم برایم نسبت به گیشه اولویت داشته باشد.از همکاران خودم در بخش کودک درخواست می‌کنم سلیقه مخاطب را به سمت هجویات هدایت نکنند.به امید روزی که سالن‌های تئاتر مانند سالن‌های کنسرت این شهر پر شده و در حالی که به راحتی بلیط های چند صد هزارتومنی کنسرت را خریداری می‌کنند برای بلیط های بعضا چند هزار تومنی تئاتر با مسئولین گیشه جدل نکنند.
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران