در حال بارگذاری ...
 • معاون هنری و سینمایی و سعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

  احداث 4 پلاتو در 4 شهرستان استان گلستان

  معاون هنری و سینمایی و سعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان از احداث ۴ پلاتو تمرینی- اجرایی در ۴ شهرستان استان گلستان خبر داد و گفت: این رویداد از جمله رهاوردهای سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرداد ماه سال جاری به استان گلستان است.

  به گزارش تئاتر گلستان به نقل از  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، رضا یازرلو افزود: سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت دو روز (16 و 17 مرداد ماه) مهمان استان گلستان بود که از جمله رهاوردهای سفر وی، حمایت از راه اندازی 4 پلاتوی تمرینی- اجرایی نمایشی در چهار شهرستان گنبدکاووس، مینودشت، علی آبادکتول و بندرگز است.

  یازرلو ادامه داد: در این طرح برای تجهیز و راه اندازی  هر یک از پلاتوها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ 3 میلیارد ریال قطعی شده است و بر آنیم با احداث فضاهایی که قابلیت تبدیل به پلاتوهای کوچک تمرینی- اجرایی را دارند، قدمی در راه رشد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز اهالی نمایش گلستان برداریم.

  وی افزود: این پلاتوها با ظرفیت حداقل 50 صندلی در فضاهای کالبدی در اختیار ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهرستان ها و یا بخش خصوصی که قابلیت تبدیل به پلاتو را دارد، با نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، تا پایان سال جاری احداث خواهند شد.

   سالن ها یا فضاهای ویژه تمرین نمایش را در ایران به اصطلاح پلاتو می گویند؛ هر چند واژه پلاتو به طور تخصصی در واقع به محل فیلمبرداری که در آن انواع دکور قرار دارد  و یک برنامه تلویزیونی در آن ضبط می شود، می گویند . اما در حال حاضر در بین اهالی تئاتر پلاتو، در واقع همان اتاق یا سالنی مناسب با دارا بودن شرایطی ویژه مانند داشتن کف پوش ، سیستم صوتی و تهویه  مناسب و همچنین آکوستیک بودن حداقلی فضا برای تمرین است که بعضا با تجهیز امکان اجرای تئاتر هم در آن میسر می‌شود.
  نظرات کاربران