در حال بارگذاری ...
به علت سکته قلبی

روحی خالقی بازیگر و منتقد تئاتر گلستان درگذشت

روح الله خالقی معروف به روحی، بازیگر، منتقد تئاتر، شاعر، منتقد شعر و حافظ شناس گلستانی درگذشت.

به گزارش تئاتر گلستان، روح الله خالقی معروف به روحی، بازیگر، منتقد تئاتر، شاعر، منتقد شعر و حافظ شناس گلستانی، روز سه شنبه 18 شهریور 1399 در گرگان به علت سکته قلبی درگذشت.
گلستانی ها که در سوگ از دست دادن احمد افتخاری فر کارشناس تئاتر و هنرمند محبوب استان، رخت عزا بر تن داشتند، بار دیگر با شنیدن خبر فوت روحی خالقی متاثر شدند. الله قلی نظری پیشکسوت تئاتر و رئیس چندین دوره انجمن هنرهای نمایشی استان در مورد هنرمند فقید روحی خالقی چنین گفتند:
"دلقک نمایش  «کوراوغلوی چنلی بل» خنداند، گریاند و جاودانه شد درقلبهای همگان. روح الله خالقی که اهالی هنر او را  «روحی» خطاب می‌کردند، ناباورانه جمع دوستان راترک گفت و به آسمان پرکشید.
این شخصیت ممتاز هنرمند، که درعرصه های بازیگری، نقد تئاتر، و مسلک شاعری و نقد شعر و نیز حافظ شناسی و سیر در ادبیات کلاسیک، مدرن و پست مدرن درجمع اهالی اندیشه و فکر دارای جایگاه و منزلت بالایی بود، فقدانش جانکاه و عدم حضورش در محافل ادبی و هنری لطمه بزرگی را به همراه خواهد داشت.
او بی تردید یک پشتوانه بود برای همگان و همواره با نقدهای  آگاهانه همراه با شعور در شعر، تئاتر، قصه، تابلوهای نقاشی، عکس، و فیلم و .... جاذبه های کلامی و تحلیلهای دلپسند را رقم میزد.
روح الله خالقی انصافا ازجمله منتقدانی بود که  همواره انصاف در نگاهش به پدیده های هنری کاملا مشهود بود و به همین علت خیلی راحت نظراتش پذیرفته میشد، زیرا ایشان با مطالعه و شناخت کامل وارد دنیای نقد میشد.
از سال ۵۷ با ایشان آشنا شدم و در همان هنگام رفتار ادیبانه و گستره مطالعاتش در تئاتر و شعر برای من ایجاد جاذبه کرد.
سالهای زیادی او و جواد پیشگر دو یار همیشه همراهی بودند که سرانجام منجر به جذب هر دو به عنوان بازیگر رسمی تئاتر در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شد.
افتخار همکاری با ایشان در چندین اثر نمایشی و نیز سریالهای تلویزیونی و در ادامه پیوند محکم دوستانه با ایشان و بهره مندی از نظرات و دیدگاه هایش فرصت مغتنمی را برای من و امثال من همراه داشت.
اینجانب هم درکنار همه عزیزان داغدار وخانواده عزادار، از این مصیبت، دل غمین و متاسف شدم و ناباورانه در عزایش اشک ریختم، هر چند مرگ پایان کبوتر نیست و روح الله همیشه با ماست. "
روح الله خالقی معروف به روحی، هنرمند فرهیخته گلستانی، در روز سه شنبه 18 شهریور 1399 در گرگان به علت سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.
مطالب مرتبط

با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان

جلسه  تعیین وضعیت جشنواره تئاتر استانی برگزار شد
با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان

جلسه تعیین وضعیت جشنواره تئاتر استانی برگزار شد

نشست انجمن هنرهای نمایشی استان با سرپرستان گروه‌های نمایشی و نمایندگان تئاتر شهرستانها با هدف مشورت، جهت تعیین تکلیف جشنواره تئاتر استانی، با حضور معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

|

در آستانه سومین سالگرد درگذشت استاد محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود
در آستانه سومین سالگرد درگذشت استاد محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود

موئسسه تک منظوره هنرهای نمایشی استاد محمدهادی نامور راد با مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور را در گلستان برگزار می‌کند.

|

توسط دبیرخانه منتشر شد:

فراخوان رپرتوار تئاتر خیابانی گلستان (یادمان سردار دلها شهید قاسم سلیمانی)
توسط دبیرخانه منتشر شد:

فراخوان رپرتوار تئاتر خیابانی گلستان (یادمان سردار دلها شهید قاسم سلیمانی)

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی انجمن هنرهای نمایشی استان گلستان، فراخوان رپرتوار تئاتر خیابانی گلستان (یادمان سردار دلها شهید قاسم سلیمانی) را منتشر کرد.

|

به کارگردانی رعنا زیادلو و فاطمه برومند:

«آدی و بودی» به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک راه یافت
به کارگردانی رعنا زیادلو و فاطمه برومند:

«آدی و بودی» به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک راه یافت

میکروتئاتر عروسکی «آدی و بودی» به نویسندگی رعنا زیادلو و رضا وحیدی فر و کارگردانی رعنا زیادلو و فاطمه برومند از گرگان به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک راه یافت.

|

نظرات کاربران