در حال بارگذاری ...
به علت سکته قلبی

روحی خالقی بازیگر و منتقد تئاتر گلستان درگذشت

روح الله خالقی معروف به روحی، بازیگر، منتقد تئاتر، شاعر، منتقد شعر و حافظ شناس گلستانی درگذشت.

به گزارش تئاتر گلستان، روح الله خالقی معروف به روحی، بازیگر، منتقد تئاتر، شاعر، منتقد شعر و حافظ شناس گلستانی، روز سه شنبه 18 شهریور 1399 در گرگان به علت سکته قلبی درگذشت.
گلستانی ها که در سوگ از دست دادن احمد افتخاری فر کارشناس تئاتر و هنرمند محبوب استان، رخت عزا بر تن داشتند، بار دیگر با شنیدن خبر فوت روحی خالقی متاثر شدند. الله قلی نظری پیشکسوت تئاتر و رئیس چندین دوره انجمن هنرهای نمایشی استان در مورد هنرمند فقید روحی خالقی چنین گفتند:
"دلقک نمایش  «کوراوغلوی چنلی بل» خنداند، گریاند و جاودانه شد درقلبهای همگان. روح الله خالقی که اهالی هنر او را  «روحی» خطاب می‌کردند، ناباورانه جمع دوستان راترک گفت و به آسمان پرکشید.
این شخصیت ممتاز هنرمند، که درعرصه های بازیگری، نقد تئاتر، و مسلک شاعری و نقد شعر و نیز حافظ شناسی و سیر در ادبیات کلاسیک، مدرن و پست مدرن درجمع اهالی اندیشه و فکر دارای جایگاه و منزلت بالایی بود، فقدانش جانکاه و عدم حضورش در محافل ادبی و هنری لطمه بزرگی را به همراه خواهد داشت.
او بی تردید یک پشتوانه بود برای همگان و همواره با نقدهای  آگاهانه همراه با شعور در شعر، تئاتر، قصه، تابلوهای نقاشی، عکس، و فیلم و .... جاذبه های کلامی و تحلیلهای دلپسند را رقم میزد.
روح الله خالقی انصافا ازجمله منتقدانی بود که  همواره انصاف در نگاهش به پدیده های هنری کاملا مشهود بود و به همین علت خیلی راحت نظراتش پذیرفته میشد، زیرا ایشان با مطالعه و شناخت کامل وارد دنیای نقد میشد.
از سال ۵۷ با ایشان آشنا شدم و در همان هنگام رفتار ادیبانه و گستره مطالعاتش در تئاتر و شعر برای من ایجاد جاذبه کرد.
سالهای زیادی او و جواد پیشگر دو یار همیشه همراهی بودند که سرانجام منجر به جذب هر دو به عنوان بازیگر رسمی تئاتر در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شد.
افتخار همکاری با ایشان در چندین اثر نمایشی و نیز سریالهای تلویزیونی و در ادامه پیوند محکم دوستانه با ایشان و بهره مندی از نظرات و دیدگاه هایش فرصت مغتنمی را برای من و امثال من همراه داشت.
اینجانب هم درکنار همه عزیزان داغدار وخانواده عزادار، از این مصیبت، دل غمین و متاسف شدم و ناباورانه در عزایش اشک ریختم، هر چند مرگ پایان کبوتر نیست و روح الله همیشه با ماست. "
روح الله خالقی معروف به روحی، هنرمند فرهیخته گلستانی، در روز سه شنبه 18 شهریور 1399 در گرگان به علت سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.
مطالب مرتبط

در آستانه سومین سالگرد درگذشت استاد محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود
در آستانه سومین سالگرد درگذشت استاد محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود

موئسسه تک منظوره هنرهای نمایشی استاد محمدهادی نامور راد با مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور را در گلستان برگزار می‌کند.

|

نظرات کاربران